Güncel

Cumartesi Anneleri | “Failler biz hayattayken yargılansın”

Türkiye'de devlet eliyle işlendiği ispatlanan ilk cinayet olan Murat Aslan dosyasını ele alan Cumartesi Anneleri 846. hafta açıklamasında, tüm delillere rağmen dosyada cezasızlık politikası etkin uygulandığı için faillerin yargılanmadığını kaydetti.

Cumartesi Anneleri’nin hakikati açığa çıkarma ve faillerin yargılanması için yürüttükleri mücadelesi 846. haftasında. Kayıp yakınları bu hafta, Türkiye’de devlet eliyle işlendiği ispatlanan ilk cinayet vakası olan Murat Aslan’ın dosyasını kamuoyuyla paylaştı.

Covid-19 salgınından kaynaklı online düzenlenen basın toplantısında ilk olarak Murat Aslan’ın kardeşi Fatma Aslan söz aldı. ’94 yılında kaybedilen ağabeyinin akıbetinin 2004 yılında JİTEM’in cinayetlerini ayrıntılı şekilde açıklayan itirafçı Abdulkadir Aygan’ın demeçlerinden sonra ortaya çıktığını söyleyen Aslan, ağabeyinin mezarının bulunduğunu ve DNA testi sonrasında da kesinleştiğini belirtti.

Devlet eliyle işlenen ve ispatlanan ilk cinayet olmasına rağmen Murat Aslan davasının AİHM tarafından gerekçesiz reddedildiğini hatırlatan Fatma Aslan, “Aslan ailesi olarak hukuksal mücadelemizin sonuna kadar arkasındayız. Biz hayattayken bize bu acıyı çektirenlerin adil yargılanmasını istiyoruz. Umarım dünya üzerindeki hiçbir anne evladının acısını yaşamak ve kaybettirilen evladını aramak zorunda kalmaz” dedi.

Murat Aslan davasını, o dönem İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şube Başkanı olan Selahattin Demirtaş üstlenmişti. 4 yılı aşkın bir süredir hukuksuz şekilde tutuklu olan Demirtaş, bu nedenle davaya ilişkin bilgi veremedi. Kayıp yakınları, “Avukatımız Selahattin Demirtaş neden tutuklu?” sorusunu yöneltti.

Demirtaş ile birlikte dönemin Diyarbakır Baro Başkanı olan CHP Milletvekili Avukat Sezgin Tanrıkulu da Aslan dosyasının takibini yapıyordu. Tanrıkulu, “Bu cinayeti, JİTEM, karanlık devlet itirafçılarla birlikte işledi.

Murat Aslan’ın bitmeyen yası sona erdi. Onun bir mezar yeri vardı. Bütün dostlarımız ve yurttaşlarımız, insanlığa karşı olan bu suçlar cezasız kalmayacak. Sorumlular yargılanmadı. Bir gün mutlaka ama mutlaka ki çok uzun bir zaman değil, bütün suçluları yargı önüne çıkaracağız ve adil bir şekilde hesap soracağız” ifadelerini kullandı.

Cumartesi Anneleri 846 haftanın açıklamasını Eren Erten okudu. Erten, 846 haftadır herkes bilsin, duysun diye kamuoyuna seslendiklerini; halklara yönelik işlenen suçları cezasız bırakan, her koşulda suçluyu koruyan devlet pratiği yüzünden tüm girişimlerin sonuçsuz kaldığını dile getirdi.

Hak ve özgürlüklerin güvencesi olması gereken yargının, adalete erişimi engellediğini söyleyen Erten, “Kayıplarımızın fail ve sorumlularını yargılamak ve cezalandırmakla yükümlü olan devlet, onları cezasızlık zırhıyla koruyor. Bu yüzden ne kayıplarımıza ne de adalete ulaşmamız mümkün olmuyor” dedi.

Murat Aslan dosyasında da 27 yıldır cezasızlık politikasının etkin olduğunun altını çizen Erten, şöyle devam etti: “Kaç yıl geçerse geçsin Murat Aslan için, tüm kayıplarımız için adalet istemekten; devletin hukuk normları içinde hareket etmek zorunda olduğunu hatırlatmaktan, 147 haftadır bize yasaklanan kayıplarımızla buluşma mekanımız Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu