Güncel

Roca Şaye!

İzmir: Bir süredir İstanbul’da süren ’37-38 Dersim Katliamı’na karşı yapılan ve 4 Mayıs’a kadar sürecek olan eylemler İzmir’de de başladı.

Eylemlerin ilki 19 Nisan Perşembe günü saat 19.30’da Sümerbank önünde yapıldı. İzmir Dersim Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından örgütlenen eylemde mumlar yakılarak, türküler ve klamlar söylendi.

Daha sonra dernek adına açıklama yapan Kubilay İyit şunlara değindi; “Bundan 75 yıl önce 4 Mayıs’ta alınan Bakanlar Kurulu kararı halkımıza karşı işlenen insanlık suçudur. ’37-38’de Dersim’de yaşayan halkımızda büyük travmalara yol açtı. Tedip, tenkil ve asimilasyon süreçleriyle yaşam hakkımız, bütün insani değerlerimiz ayaklar altına alındı. Ve dünden bu güne hiçbir şey değişmedi. Ulusal kimliğimiz, inanç sistemimiz öngörülen tek tip insan politikalarına kurban edildi. Dilimiz, yok oluş aşamasına getirildi. Bütün ülkenin en çok göç veren ili haline getirildik. 4 Mayıs 1937 tarihli Bakanlar Kurulu kararı katlimize ferman olan bir karar olup, bu tarih halkımızın mutakabatıyla ROCA ŞAYE (Kara Gün) olarak ilan edilmiştir.”

4 Mayıs’a kadar her Perşembe saat 19.30’da Sümerbank önünde yapılacağı duyurusunun yapıldığı eylem sloganlarla son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu