DünyaGüncel

Stuttgart’ta Deniz Poyraz için eylem

HDP İzmir il binasına yönelik faşist saldırıda Deniz Poyraz'ın katledilmesi protesto edildi.

Stutgart: Katledilen Deniz Poyraz için Avrupa Demokratik Güç Birliği’nin çağrısıyla Almanya’nın Stuttgart kenti Rotebühl Platz’da miting düzenlendi.

300’ü aşkın kişi katıldığı miting ölümsüzleşenler adına saygı duruşu ile başladı. Şiirler şarkılarla Deniz anıldı. Miting de katliamı lanetleyen konuşmalar yapıldı, aynı içerikte sloganlar atıldı.

ADGB adına Almanca ve Türkçe yapılan konuşmalarda, “AKP- MHP ve Erdoğan rejimi bu katliamın planlayanlardır. Daha önce bu tehditleri, hedef göstermeleri yaptıklarını biliyoruz. Suriye’ye giden katilin eğitim aldığı bilinçli bu katliamı planladığı, Erdoğan’ın iyi çocuklarıdır. Hedef HDP ve milyonlarca kitledir. Die Linke partisi ve Lilo Hermann Alman kurumları adına da konuşmalar yapıldı. “HDP’yi kapatmak istiyorlar ve bu saldırılar bundan, her yerde sahiplenmeli ve harekete geçmek gerekir” denildi.

Die Linke partisi temsilcisi; HDP’nin sadece Kürt partisi değil Türklerin de tüm ezilenlerin partisi olduğunu söyledi. Lilo Herman temsilci HDP ile uluslararası dayanışma içerisinde olunmalı, baskılara karşı birlikte direnilmeli derken, barış heyetini Alman devletinin durdurduğunu çünkü Türkiye ile ilişkilerini bozmak istemediğini belirtti.

Avrupa Kadın Dayanışması da katliamı lanetledi. “Saldırı ve katliam saraydan planlandı. İktidar AKP -MHP, medya ve çeteler hedef gösterdi ardından bu saldırı gerçekleşti” denildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu